Jak uruchomić statystyki strony internetowej - czyli podpięcie Google Analytics

Google Analytics jest popularnym i złożonym narzędziem od Google do zbierania, przechowywania i analizy statystyk ruchu i zachowania użytkowników na stronie internetowej. Mechanizm ten pozwala na kumulowanie wielu danych takich jak informacje o liczbie użytkowników w danym momencie, w tym liczbie nowych użytkowników, odsłonach i sesjach, współczynniku odrzuceń, czy też średnim czasie trwania sesji. System analityczny od giganta z Mountain View z Kalifornii jest bezpłatny i dostępny dla każdej osoby posiadającej konto w Google.

23.12.2020 Mateusz Sychowski Mateusz Sychowski

Google Analytics to bezpłatne narzędzie internetowe do zbierania, przechowywania i analizy statystyk ruchu i zachowania użytkowników, udostępniane przez firmę Google.


Główne funkcjonalności Google Analytics:

W celu rozpoczęcia zbierania danych pochodzących z naszej witryny internetowej musimy wykonać kroki zawarte w tej instrukcji.

Jak ustawić Google Analytics na stronie WWW

Logowanie do Google

 • 1 W pierwszej kolejności przechodzimy do strony Google Analytics znajdującej się pod adresem www.google.com/analytics
 • 2 Będąc na stronie w zależności od tego czy posiadamy już konto Google czy też nie, wykonujemy jedną z czynności poniżej.
Uruchomienie statystyk na stronie WWW - zakładanie konta
 • 3 W przypadku gdy jesteśmy już zalogowani, powinniśmy otrzymać taki widok witryny, w którym klikamy na "Rozpocznij pomiary" i przechodzimy do zakładania konta Google Analytics.
Wprowadzanie ustawień konta Google Analytics

Zakładanie konta Google Analytics

 • 1 W szczegółach konta wpisujemy naszą nazwę użytkownika jaką będziemy się posługiwać w usłudze Analytics i przechodzimy do następnego kroku klikając na przycisk "Następny".
Konfiguracja konta na Google Analytics
 • 2 Konfigurujemy usługę poprzez wypełnienie formularza odpowiednimi danymi.
Jako skonfigurować konto w Google Analytics?
 • 3 Następnie przechodzimy do kolejnego kroku klikając "Dalej", gdzie w informacjach o Twojej firmie zaznaczamy odpowiednie opcje i klikamy przycisk "Utwórz".
Uzupełnianie informacji o firmie a panelu Google Analytics
 • 4 W celu korzystania z Google Analytics musimy zaakceptować warunki korzysta z usługi dla naszego regionu.
Akceptacja warunków usługi w Google Analytics
 • 5 Po zaakceptowaniu zgody wyskoczy nam okienko dotyczące powiadomień e-mail, które wypełniamy wedle własnego uznania i przechodzimy do generowania kodu Google Tag Manager.

Generowanie kodu Google Tag Manager

 • 1 Gdy jesteśmy zalogowani w naszej usłudze Analytics przechodzimy do zakładki "Strumienie danych" i wybieramy "Sieć".
Jak wygenerować tag do statystyk na stronie internetowej
 • 2 Następnie wybieramy protokół jaki jest obsługiwany przez naszą witrynę, adres witryny oraz przydzielamy mu nazwę i klikamy klikamy "Utwórz strumień"
Czym jest strumień danych w Google Analytics
 • 3 Po skonfigurowaniu strumienia danych zostaną zwrócone niezbędne informacje, które będziemy musieli wykorzystać na naszej witrynie internetowej.
Strumień danych w Google Analytics

Wdrożenie Analytics w systemie ABDEO

 • 1 Logujemy się w Panelu Administracyjnym naszej witryny opartej na systemie ABDEO po czym z menu bocznego wybieramy
  Ustawienia -> Ustawienia SEO -> Parametry SEO
Wdrażanie Google Analytics w systemie CMS ABDEO
 • 2 Skopiowany wcześniej "Identyfikator pomiaru" wklejamy w drugiej pozycji formularza (Gtag config) i zapisujemy zmiany. Od teraz możemy śledzić ruch naszej strony WWW za pomocą Google Analytics.
Wdrożenie tagu Google Analytics

Masz pytania?
Chętnie pomożemy!

img-fluid +48 58 585 90 70
Napisz do nas

Jeżeli statystyki Twojej strony nadal nie są zbierane za pomocą Google Analytics i potrzebujesz pomocy w konfiguracji, możemy pomóc w zrealizowaniu tego zadania w ramach naszego wsparcia technicznego.

Autor porady
Zaprawiony w rynkowych bojach, solidny i rzetelny w ALFA BRAVO jest odpowiedzialny na skrupulatne testy oprogramowania. Detektyw, który na czynniki pierwsze rozkłada każdy przypadek testowy i zamyka błędy w klatce. :)
Facebook
Linkedin
Behance